Zonne-energie maakt het verschil

mali-shva-tangala.png

Sali: "Doordat er water voor irrigatie is, hebben we meer groenten het hele jaar door." (c) Moussa Fofana

MALI - Te weinig water… maar wel veel zon? Installeer een pomp op zonne-energie en je hebt drinkwater voor iedereen in de buurt. In Tangala (Mali) plukken de inwoners letterlijk de vruchten van het waterproject.

Tangala is één van de 16 dorpen van de gemeente Mountougoula, dicht bij de hoofdstad Bamako. Veel van die dorpen tellen minder dan 500 inwoners. Zij halen hun water gewoonlijk uit een put, of ze pompen het water op met de voet. Sinds dit jaar beschikken de mensen van Tangala over een aangepaste pompinstallatie die op zonne-energie werkt. Het systeem pompt water op uit een oud boorgat, naar een watertoren. Enkele vrouwen die een opleiding volgden om de zonnepanelen, de watertank en de andere onderdelen te onderhouden, baten het systeem uit. De installatie voldoet aan meerdere behoeften. Want met een tank van 5 m³ is er water beschikbaar voor irrigatie in 6 bekkens, voor het vee met een drinkbak én als drinkwater voor de inwoners via aparte kraantjes. 

Sali Sacko, 40 jaar en moeder van 3 zonen en 2 dochters, kan al letterlijk vruchten plukken van het project. “Net als alle vrouwen in het dorp sta ik mee in voor het gezinsinkomen, met wat tuinbouw en kleine handel. De laatste jaren heeft ons dorp te lijden onder de droogte, de bomen verdwijnen en de waterbronnen staan geregeld droog. Na de installatie van het pompsysteem door de gemeente samen met Join For Water, zijn we met 48 vrouwen groenten beginnen te verbouwen op 0,25 hectare. Op dit moment zijn de okra en de pepers rijp. Wat we zelf niet gebruiken, verkoop ik voor wat extra inkomen. Het lukt goed, maar onze vereniging is nog jong en we hebben nog wat ondersteuning en training van Join For Water nodig.”

Follow
us